Швеция завърши с победа груповата фаза на световното първенство по хокей на лед

Беларус победи Норвегия с 4:3 и по този начин лиши "викингите" от възможността да се класират на четвъртфиналите

Деветкратният шампион Швеция завърши с победа с 4:2 над Словакия участието си в първата фаза на световното първенство по хокей на лед, което се провежда в Германия и Франция. С победата "Тре крунур" излезе на второ място в група "А" с 16 точки, но скандинавците могат да бъдат изместени до третата позиция, ако по-късно днес тимът на САЩ не загуби в редовното време от лидера във временното класиране Русия.

Уилям Нийландер и Оливер Екман-Ларсон дадоха солиден аванс на Швеция от 2:0 след малко повече от 8 минути игра. В началото на втората третина обаче Томаш Матушек намали за словаците, които търсеха втората си победа на първенството. Само 90 секунди по-късно обаче Денис Еверберг възстанови аванса от две попадения за Швеция.

Словакия още обаче един път намали резултата, след като Андрей Кудърна пое шайбата в собствената си половина и останал очи в очи с Хенрик Лундквист реализира за 2:3. В последните минути словаците притиснаха мощно съперника си, като дори извадиха вратаря си, за да може да се появи шести полеви играч, но този риск се оказа неоправдан и 32 секунди преди края Уилям Карлсон с удар с бекхенд оформи крайното 4:2 в полза на Швеция.

Загубата остави Словакия на предпоследното седмо място в групата, но тимът ще запази мястото си в най-горния хокеен ешалон и през следващия сезон.

В същото време в Париж в двубой от група "В" Беларус победи Норвегия с 4:3 и по този начин лиши "викингите" от възможността да се класират на четвъртфиналите. Евгени Лисовец вкара два гола за Беларус, а по гол добавиха още Александър Кулаков и Иля Шинкевич.

Норвежците бяха много близо до успеха, който щеше да ги изравни по точки с четвъртия в класирането Финландия, след като 6 минути преди края водеха с 3:2, но допуснаха обрат. Точни за скандинавския тим в срещата бяха Даниел Сорвик, Алекзандър Райхенберг и Йонас Холос.

Норвегия завърши на шесто място в група "В" с 8 точки, докато Беларус е седми със 7.

ОБЗОР: Ванкувър се класира за полуфиналите на Западната конференция