България с 2 титли от Световното по художествена гимнастика за девойки в София

България с 2 титли от Световното по художествена гимнастика за девойки в София
Източник: БФХГ

Грациите ни триумфираха в многобоя при ансамблите и в отборната надпревара

Ансамбълът на България спечели титлата в многобоя, а родните гимнастички станаха и шампионки отборно на третото Световно първенство по художествена гимнастика за девойки в София.

Рая Божилова, Йоана Мотева, Анания Димитрова, Габриела Трайкова, Ивайла Велковска и Елена Христова събраха сбор от 49.900 точки, след като имат 24.500 на пет обръча и 25.400 на пет чифта бухалки.

В първото си изиграване с пет обръча възпитаничките на Кристина Илиева и Жанина Иванова имаха една грешка и получиха 24.500 точки (9.500 трудност,  8.100 артистичност, 6.900 изпълнение). От българския щаб подадоха контестация за трудност с тяло, която беше уважена, но доста куриозно оценката на тима беше намалена от 24.900 на 24.500.

На пет чифта бухалки българките изпълниха отлично съчетанието си и получиха 25.400 точки (10.000 трудност, 8.000 артистичност, 7.400 изпълнение).

Тимът се класира за финалите и на двата уреда при ансамблите утре с първи по сила резултат на бухалки и трети на пет обръча.

В отборното класиране България в състав Магдалена Вълкова, Алекса Рашева и Анастасия Калева и ансамбъл девойки е на първо място със 147.350 точки, пред САЩ със 143.200 и Узбекистан със 141.850.

Така България защити титлата си в многобоя при ансамблите и в отборното класиране от шампионата в Клуж-Напока 2023.

При ансамблите в София участваха рекордните 35 тима.

Утре Световното първенство продължава с шестте финала на отделните уреди при девойки индивидуално и ансамбли, където България няма да има представителка само на топка. Магдалена Вълкова ще спори за медалите на обръч и на лента, Анастасия Калева на бухалки и ансамбъл девойки на 5 обръча и 5 чифта бухалки. Надпреварата започва в 13:00 часа и ще завърши около 18:30 часа. Шампионатът ще завърши с бенефис-спектакъла на олимпийска вицешампионка от Париж 2024 Боряна Калейн.

 Джонатан Нарваес спечели четвъртия етап от колоездачната Обиколка на Италия

Досегашният носител на розовата фланелка - уругваецът Томас Силва, отстъпи лидерската позиция

Еквадорец спечели IV етап на "Джирото"

Джулио Чиконе облече розовата фланелка на лидер в генералното класиране

Шок от билетите за Олимпиадата в Лос Анджелис 2028

Организаторите на Летните олимпийски игри в Лос Анджелис 2028 обещават достъпни цени, но местните жители останаха изненадани и разочаровани след старта на предварителната продажба за жители.

Над 1 милион души са гледали "Джирото" в България

Над милион души са гледали Giro d'Italia на живо в България

Лидерът в Джиро Д’Италия щастлив след трите етапа в България

“Спечелих етап и запазих розовата фланелка”, коментира Гийермо Томас Силва

Мание: Българските пътища ми дадоха криле

Победителят в третия етап от Обиколката на Италия Пол Мание заяви, че е напълно уверен във възможностите си след две победи в първите три дни от Джирото и вярва, че може да спечели цикламената фланелка