България е начело в отборното класиране на Евро 2023 по художествена гимнастика

България е начело в отборното класиране на Евро 2023 по художествена гимнастика

Вижте подробности

България продължава да води в отборната надпревара на 39-ото Европейско първенство по художествена гимнастика в Баку (Азербайджан) след края на квалификациите за многобоя при жените. Стилияна Николова завърши на първо място в пресявките, Боряна Калейн зае втората позиция, а Ева Брезалиева изигра силно единственото си съчетание с лента.

Трите българки се класират за седем от осем възможни финала - Стилияна Николова ще спори за отличията на обръч, топка и лента, Калейн - на обръч, топка и бухалки, а Брезалиева - на лента.

Николова спечели квалификациите за индивидуалния многобой със сбор от 97.850 точки. Тя получи 32.850 на обръч и 34.600 на топка вчера, а днес има 29.750 на бухалки и 30.400 на лента. Според регламента обаче за класирането важат трите най-високи оценки и тази на бухалки отпада. Националката изигра много артистично първото си съчетание с лента, въпреки че имаше неточности. Тя първоначално получи 29.700, но от българския щаб подадоха контестация и оценката й беше повишена на 30.400 точки.

На бухалки обаче Николова допусна груба грешка - уред и гимнастичка извън терена, но се събра и си изигра докрай съчетанието.

Боряна Калейн е втора в квалификациите с 97.850 (33.450 на обръч, 33.250 на топка и 31.150 на бухалки). Тя играе само три уреда. Днес грацията показа композицията си с бухалки, в която имаше леки неточности, но с високата си трудност и изключителна артистичност българката е с втора по сила оценка от 31.150 точки.

Ева Брезалиева получи оценка от 31.000 (15.000 трудност, 8.150 артистичност, 7.850 изпълнения) за своята лента при дебюта си на Европейско първенство във възраст жени. Това е четвърта по сила оценка и тя е сред финалистките на този уред.

На трета позиция в квалификациите за многобоя е представителката на Германия Дария Варфоломеев с 96.950 точки, следвана от Виктория Оноприенко (Украйна) с 96.600 точки и Зохра Агамирова (Азербайджан) с 95.750 точки. Едва шеста е световната шампионка в многобоя от София 2022 София Рафаели (Италия), която днес допусна грешки на бухалки и на лента и има сбор от 95.650 точки. Италианката дори остана извън финала на лента.

България в състав Николова, Калейн и Брезалиева води в отборната надпревара с 256.450 точки. На второ място засега е Украйна с 247.700 точки, пред Германия с 247.150 точки. За отборната надпревара се сумират осемте оценки от квалификацията в индивидуалната надпревара и двете оценки от многобоя при ансамблите жени.

В топ 6 са още Израел с 242.900 точки, Италия с 242.000 и Испания с 240.750 точки.

Съдия за България на това състезание е Филипа Филипова, която днес е в панела за трудност с уреда на бухалки.

От 20.00 часа местно време тази вечер ансамбълът на България за жени ще направи официалната си подиум тренировка.

В утрешния ден на Европейското първенство, който ще продължи около 9 часа, ще бъдат раздадени три комплекта медали - в многобоя при жените, при ансамблите жени и в отборната надпревара. По програма надпреварата започва в 12.00 часа местно време с многобоя при жените, с участието на Стилияна Николова и Боряна Калейн, който ще завърши около 18.30, а от 19.00 до 22.30 ансамблите, сред които и България, ще се борят за отличията в многобоя.

Йоана Илиева остана на крачка от медал на Европейското по фехтовка

23-годишната софиянка загуби на четвъртфиналите от французойка и остана 7-ма

Антъни Джошуа гледа мач на Радослав Росенов

Българският боксьор се бие в Акра

Олимпийският шампион по скокове на батут на лагер в България

Президентът на Българската федерация по скокове на батут се похвали още, че през следващата седмица очаква да бъдат преведени средствата за изграждането на нова зала в Ямбол и строителството да започне.

Руските гимнастички могат да се състезават на международни състезания

Но те отказват на принципа "един за всички, всички за един"

11 българи ще се борят за медали на Европейското първенство по фехтовка

Единадесет българи ще играят за медалите на Европейското първенство по фехтовка за мъже и жени, което започва утре в Генуа (Италия).

Юлияна Янева се завръща на тепиха

Европейската шампионка по борба при жените Юлияна Янева, която дълго време лекуваше травма,  се връща за държавния личен-отборен шампионат в Пловдив

Тихомир Иванов пети в Кошице

Ян Щефела триумфира с 228 см

Балчик ще бъде домакин на престижна ветроходна регата

Балчик ще бъде домакин от 26 до 29 юни на международна регата Ultramarine Balchik Match Race от календара на European Match Race Tour (EMRT)

Размириците в ЛА притесниха МОК

Президентът на САЩ Доналд Тръмп намекна тази седмица, че ще подкрепи ареста на губернатор Гавин Нюсъм