Елитът на планинското колоездене се събира на Витоша

Елитът на планинското колоездене се събира на Витоша

Втория кръг от Българските Ендуро Серии ще се проведе през уикенда

Елитът на планинското колоездене ще мери сили в четвъртото издание на “Home Mountain Enduro”
 
Този уикенд едно от най-трудните и интересни събития в „домашната“ планина на Софиянци се завръща за четвърта поредна година. “Home Mountain Enduro” е част от календара на Столична община и се провежда с подкрепата на фондация "София – Европейска Столица на спорта".
 
Събитието ще предизвика някой от най-добрите планински колоездачи в България и в региона в оспорване надпревара по стръмните и каменисти пътеки на Витоша. Съботният ден е отреден за тренировка и запознаване в трасетата, а в неделя ще бъдат финалите.
 
Организаторите подготвят 4 специални отсечки, с обща дължина от близо 20 км, по които ще бъде засичано времето на всеки един състезател индивидуално, а победители в отделните категории ще бъдат тези с най-добро общо време.
 
На самата надпревара в неделя състезателните етапи ще обиколят почти цяла Витоша, като ще преминат през Драгалевци, Голи връх, Бояна, Бистрица и Платото, а състезателите ще бъдат изправени пред много разнообразен терен и различни препятствия, като стръмни скоростни отсечки, корени и камъни.
 
Друго условие, което допълнително ще затрудни участниците в състезанието е това, че всеки един състезател ще трябва да се придвижва на самоход от финала към старта на всеки един от етапите. Това прави ендуро дисциплината, една от най-трудните, защото изисква много комплексни умения.
 
 
До момента за участие са се записали над 80 човека от цяла България, както и няколко участника от Франция, Турция и Гърция, има запитване и от Холандия. Предварителната онлайн регистрация все още е активна и всеки, който иска да изпробва уменията си, може да се запише на www.conceptcreative.org/hme
 
„Планината е голяма и на Витоша има място за всички. Апелираме отново за повече внимание, за разбиране от туристите за да се избегнат инциденти и напрежение. Първи етап Голи връх – Бай Кръстьо е от 10.15 до 11.00 ч., втори етап от финала на Витошко лале до Бистрица е от 11.15 до 13.00 ч., трети етап от Платото до х. Момина скала е от 14.00 до 15.30 ч. и четвъртият, последен етап по маршрут "Копитото" до финала в Бояна е от 14.15 до около 16.00 ч. Нека в тези часове туристите да бъдат внимателни по отношение на състезателите, както и обратното.
 
Положихме не малки усилия обезопасяването на пътеките и почистването им след продължителните дъждове. Метеопрогнозите са добри, тъй че това ще е първият случай, когато състезанието ще е на сухо и слънчево време,“ заяви представителят на организаторите Ема Паунова на пресконференция в Информационния център „София – Европейска столица на спорта“.
 
Сред фаворитите за победата отново са Иван Колев, Симеон Павлов при по-младите и др.
 
На срещата с медиите присъства и директорът на състезанието Данаил Ангелов, който даде повече подробности за дисциплината „ендуро“ и бъдещото й развитие, след като вече е получила признание в световен мащаб.
 
 
„Ранглистите ще позволят за едно по-отговорно и ангажирано отношение от страна на институциите към този така динамичен и популярен сред младите напоследък спорт. Имаме добри състезатели и в ендурото, и в планинското спускане, където например наскоро Изабела Янкова спечели два златни медала на Световното първенство за деца в Австрия. Просто е нужно повече финансиране и внимание към тези млади таланти на България,“ каза още Ангелов.
 
Home Mountain Enduro 2018 се провежда с подкрепата на фондация „София – Европейска столица на спорта“, Ред Бул България, Витоша ски, RooBar, DoppelHerz, Нисан, Магазини Стената и други.
 
Всеки, които иска да наблюдава атрактивната надпревара, може да го направи свободно покрай трасетата,  а организаторите молят всички туристи, които ще прекарат неделния ден на Витоша, да проявят разбиране и да се съобразят със състезанието и колоездачите. Всеки е добре дошъл в неделя и във финалната зона на сцената в Бояна, където към 15.00 ч. ще може да приветства финалистите и да се възползва от допълнителните активности на място. 

 

Заместник-министър Андонов откри Балканиадата по скокове във вода

Заместник-министърът на младежта и спорта Стоян Андонов откри Балканските игри по скокове във вода и международния турнир за Купа "София".

Тадей Погачар спечели четвъртия етап на Тур дьо Франс от Амиен до Руан (ВИДЕО)

Тадей Погачар постигна стотната си победа в шосейното колоездене при професионалистите

 Асоциацията на българските спортни федерации прие нови членове

Нови пет спортни федерации бяха приети за членове на Асоциацията на българските спортни федерации (АБСФ), съобщиха от организацията.

Мерлие спечели третия етап на Тур дьо Франс

Тим Мерлие спечели хаотичния спринт в третия етап на Обиколката на Франция по колоездене

Инцидент със зрители на шампионат по колоездене

Двама зрители пострадаха сериозно, а други осем бяха ранени по време на Германския шампионат по колоездене на писта, след като двама състезатели се врязоха в публиката.

Белгиец спечели първия етап от Обиколката на Франция

Стартът бе труден за четирикратния победител в Испания – Примож Роглич

Над 300 млади плувци на турнира "Синьо лято" в Стара Загора

Над 300 участници на възраст от 8 до 12 години ще се включат в петото издание на традиционния турнир по плуване за деца „Синьо лято 2025“, който ще се проведе този уикенд в Стара Загора.

Две наши лодки на финали на Европейското първенство по кану-каяк

Още два финала си осигуриха българите в сутрешната сесия от втория ден на Европейското първенство по кану-каяк за юноши и девойки, младежи и девойки до 23 години в Питещ (Румъния). 

Брисбейн 2032 търси частно финансиране

Правителството на Куинсланд реши да се обърне към частни инвестиции за финансиране на инфраструктурата за Олимпийските и Параолимпийските игри в Брисбейн през 2032 г.