Николай Петков: Не бих искал да съм ръководител на експедиция до К2, искам да се кача на върха

Николай Петков: Не бих искал да съм ръководител на експедиция до К2, искам да се кача на върха

Днес в пресклуб „България” своя златен знак за изключителни спортни постижения получи алпинистът Николай Петков, предаде репортер на Novsport.com. На 11 ноември участникът в паметната българска експедиция за изкачване на Еверест през 1984 година навърши 50 години.

Днес в пресклуб „България” своя златен знак за изключителни спортни постижения получи алпинистът Николай Петков, предаде репортер на Novsport.com. На 11 ноември участникът в паметната българска експедиция за изкачване на Еверест през 1984 година навърши 50 години.

„50 години е добър момент за преосмисляне на нещата. Аз мисля, че още имам място в алпинизма и мога да издържа поне още едно десет години, ако нещо не ми мине път”, заяви юбилярът на пресконференцията след награждаването. „Добре съм физически, поддържам добра форма,имам мотивация и имам планове, които мисля да осъществя”, заяви Петков.

На днешната проява присъства и една от звездите на съвременния български алпинизъм Дойчин Боянов, който през 2004 година участва в експедицията посветена на 20 години от първото изкачване на Еверест от българи и покори върха без кислороден апарат.

През следващата година Дойчин Боянов и Николай Петков планират съвместни експедиции за изкачване на два осемхилядника за един сезон.

За Петков най-голямото предизвикателство е покоряването на К2 . „Не бих искал да съм ръководител на една евентуална българска експедиция до К2, искам да се кача на върха”, коментира алпинистът.

„Алпинизмът в света в момента се развива в две посоки – едната е комерсиалната – организирането на различни експедиции за любители, но планината тази година наказа доста от опитите и се дадоха повече от 10 жертви. Другата посока на развитие е спортната, с по-екстремни изживявания и добрата подготовка”, коментира Петков. Според него втората посока на развитие е правилната, защото в крайна сметка е минало времето на „колекциониране на осемхилядници”.

Николай Петков си спомни и за първото покоряване на Еверест от българска експедиция – през 1984 година, когато загива Христо Проданов.

„Няма толкова добре подготвена експедиция досега. Ние се готвихме за това повече от две години. С Кирил Досков тръгнахме към върха с мисълта, че това може да са последните ни стъпки. От тази страна,  от където ние катерехме вече имаше един смъртен случай през 1979 година, загубихме и Христо Проданов. Решихме да вървим, въпреки снегът, който натрупа преди атаката. Тръгнехме без въже и без излишен багаж, дори оставих джобното си ножче в базовия лагер, за да не ми тежи. Това е една хубава приказка, която имам шанса да мога да си припомням”, върна се назад във времето алпинистът.

Експедицията на българските алпинисти приключва с успех – на 9 май 1984 година за първи път българи стъпват на „покрива на света”, изкачвайки Еверест за 6 часа и 11 минути по най-трудното трасе за това. Времето, за което е качен върха, е своебразен рекорд , а освен българите и една словашка експедиция, никой не е стъпвал на Еверест по западния гребен.

Николай Петков ще празнува 50-ата си годишнина на 6 декември на хижа „Мальовица” заедно с останалите членове на експедицията, които също станаха на по 50 години. Това са Иван Масларов, Кирил Досков и Любомир Илиев.

Novsport.com ви припомня 14-те осемхилядници в света с галерия, в която снимките са подредени според класацията:

1. Маунт Еверест, Непал - 8850 метра

2. К2, Пакистан - 8611

3. Кагченджунга, Непал - 8586

4. Лхотце, Непал - 8516

5. Макалу, Непал - 8463

6. Чо Ою, Непал - 8201

7. Даулагири, Непал - 8167

8. Манаслу, Непал - 8163

9. Нанга Парбат, Пакистан - 8125

10. Анапурна, Непал - 8091

11. Гашербрум I, Пакистан - 8068

12. Броуд Пик, Пакистан - 8047

13. Гашербрум II, Пакистан - 8035

14. Шиша Пангма, Тибет - 8013

Българка смени скандална треньорка начело на художествената гимнастика на Италия

Италианската федерация по гимнастика назначи Мариела Пашалиева за старши треньор на националния отбор по художествена гимнастика.

Министърът на образованието хвали НСА

Около 2500 лева е средният доход на завършилите "Спорт" в Националната спортна академия

Новият етап за конния спорт в България стартира от Панагюрище на 2 и 3 май

Публиката в града ще стане свидетел и на честванията за 149-ата годишнина от Априлското въстание

България с 8 медала от Световното по калистеника в София

България за първи път беше домакин на Световно по калистеника

Валентина Георгиева с бронз от Световната купа по спортна гимнастика

За Валентина Георгиева това е втори медал за сезона от Световните купи след златото на прескок в Осие

България триумфира в Риека

Риека беше домакин на уникално международно събитие по проект #BeInclusiveWaterPolo

Пращаме пълен отбор грации на Европейската купа в Баку

В индивидуалната надпревара при жените ще стартират Дара Малинова и Олександра Шалуева

ММС подкрепи международния научен фестивал „ФИЖЪН 2025“

Заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов участва в десетото юбилейно издание на най-големия български международен научен фестивал – „ФИЖЪН 2025“.

В Египет: Еди Пенев със сребро от Световната купа по спортна гимнастика

Европейската вицешампионка Валентина Георгиева четвърта на прескок при жените