Скандалната Имане Хелиф ще защитава титлата си на Игрите в Лос Анджелис 2028

Скандалната Имане Хелиф ще защитава титлата си на Игрите в Лос Анджелис 2028

Алжирската боксьорка със спорна полова принадлежност не се интересува от коментари

Имане Хелиф не се притеснява от думите на президента на САЩ Доналд Тръмп и очаква с нетърпение да защити олимпийската си титла в Лос Анджелис 2028.

25-годишната алжирска боксьорка, която спечели златото на фона на огромен скандал на Олимпиадата в Париж миналата година, има намерение да повтори постижението, въпреки че Тръмп погрешно заяви, че е "станала мъж".

В интервю за ITV News Хелиф каза: "Ще ви дам директен отговор: президентът на САЩ издаде решение, свързано с политиката към транссексуални в Америка. Аз не съм транссексуална. Това не ме засяга и не ме плаши. Това е моят отговор".

Това се случи, след като Хелиф прекъсна въпрос за мечтата да повтори триумфа си, като каза: "Втори златен медал, разбира се. В САЩ, в Лос Анджелис.

Успехът на Хелиф в Париж, заедно с този на Лин Ю Тин (Тайван), предизвикаха дебат за допустимостта на пола, в който се включиха високопоставени фигури като Тръмп, милиардерът Илон Мъск и други.

Боксьорката разкри, че е била "дълбоко засегната психически от голямата медийна кампания", която я заобикаля, и каза, че майка й посещава болница почти всеки ден, тъй като семейството й споделя основната тежест на атаките.

Фурорът последва решението на Международния олимпийски комитет да отхвърли кръвните тестове, които доведоха до това Международна боксова асоциация да дисквалифицира Хелиф от Световното първенство през 2023 година.

"Както казваме в Алжир, тези, които нямат какво да крият, не трябва да се страхуват. Истината стана ясна на Олимпийските игри в Париж - несправедливостта беше разкрита и по-късно истината беше обявена от Олимпийския комитет в Париж", добави тя.

"Аз виждам себе си като момиче, като всяко друго момиче. Родена съм като момиче, отгледана съм като момиче и съм живяла целия си живот като момиче. Състезавала съм се в много турнири, включително Олимпийските игри в Токио и други големи състезания, както и на четири Световни първенства. Всичко това се случи преди да започна да печеля титли. Но след като започнах да постигам успехи, започнаха кампаниите срещу мен", коментира алжирката. 

Снимка: БГНЕС

Ансамбълът зае 6-о място в квалификациите на Европейската купа

Вижте подробности

Изтеглят всички жалби срещу избора на Весела Лечева за шеф на БОК

Очаква се край на кризата

Наше момиче с медал от турнир по скокове във вода

Българката Ива Ереминова спечели сребърен медал на 1-метров трамплин на силния международен турнир по скокове във вода, проведен в Берген (Норвегия). 

Грациите ни с два сребърни медала в Баку

Българските състезателки завоюваха два сребърни медала при девойките на Европейската купа по художествена гимнастика в Баку (Азербайджан), а освен това се класираха за Крос битките.

Давид Иванов се включва в подготовката на националния отбор

Давид Иванов вече има квота за Световното първенство по спортна гимнастика, а американец с български паспорт ще се включи в подготовката на националния отбор от 1 юли, обяви старши треньорът на националния отбор Милко Танкушев.

Олимпийски шампион аут за Джирото

Олимпийският шампион в шосейното колоездене от Токио 2020 Ричард Карапас ще пропусне тазгодишното издание на „Джиро д'Италия“, тъй като продължава да се възстановява от операция на перинеума, съобщи отборът му Едюкейшън-ИйзиПоуст, цитиран от агенция Ройтерс.