Рома е господарят на Вечния град (ВИДЕО+СНИМКИ)

Милан претърпя удар по амбициите си за Шампионска лига през следващия сезон

Рома спечели за втори път дербито на Вечния град с Лацио през този сезон, възползвайки се от издънката на Наполи по-рано днес, за да съкрати разликата с втория до 4 точки. Тимът на Лучано Спалети победи с 4:1, демонстрирайки разликата в класите.

Преди мача двата отбора почетоха с едноминутно мълчание починалия по-рано днес легендарен футболист и треньор Чезаре Малдини.

Дербито трябваше да е по-специално за Франческо Тоти, но ветеранът остана резерва. Той има договор до края на сезона, но ръководството на "вълците" на този етап не планира удължаването му и вероятно от лятото Тоти ще окачи обувките на пирона

Рома имаше подчертано надмощие и откри след четвърт час игра. Стефан Ел Шаарави беше оставен непокрит при центриране отляво на Лука Дин и неспасяемо продължи в десния ъгъл, отбелязвайки първия си гол с глава в Серия А. Преди това беше точен с крак цели 27 пъти.

Лацио имаше основателни претенции за дузпа в 37-ата минута преди гредата да попречи на Миралем Пянич да удвои аванса на символичните гости на почивката.

„Вълците” продължиха да доминират и след подновяването на играта. Опасен удар на Раджа Наинголан профуча покрай рамката, а Лука Дин опита да изненада Маркети от малък ъгъл, но вратарят на Лацио успя да извади.

Резервата Един Джеко, заменил Ел Шаарави в 60-ата минута, вкара втори гол за Рома 4 по-късно. Пероти стреля в гредата и на добавката Джеко прецизно оплете в мрежата.

Лацио избухна с нови претенции за дузпа в 64-ата минута при опит за удар на Балде Кейта, при който бранител на Рома се хвърли остро на шпагат, но игра с топката. Преди това Пароло стреля с глава, а Войчех Шчесни изби в гредата.

„Орлите” се възползваха от порива си и намалиха четвърт час преди края, когато резервата Мирослав Клозе се пребори за висока топка с излезлия неразчетено Шчесни и защитник, а Марко Пароло чукна във вратата.

Рома доказа обаче, че е по-добрият отбор в този момент и уби интригата с трето попадение, дело на Алесандро Флоренци от воле по диагонала в 83-ата минута.

Диего Пероти докара до сълзи феновете на лациалите с точен удар в левия ъгъл след самостоятелен пробив в 87-ата минута.

Нервите на домакините не издържаха и Уесли Хут влезе остро в краката на съперник и видя за втори път жълтия и веднага червения цвят.

Така, Рома събра 63 точки на третото място и може да се бори с Наполи за второто, даващо право на директно участие в групите на Шампионската лига. Лацио остана 8-и с 42 точки.

В друг мач Милан претърпя поражение като гост от Аталанта с 1:2. Росонерите откриха резултата в 5-ата минута, когато Луис Адриано реализира дузпа. По-късно обаче подопечните на Синиша Михайлович получиха два гола. В 44-ата минута Маурисио Миния изравни с феноменално изпълнение, а в 62-ата Алехандро Гомес отбеляза победния гол.

Аталанта взе важни три точки в борбата за оцеляване. Милан остана 6-и и може да изостане на 9 точки от петия Интер, ако "нерадзурите" победят Торино у дома в късния неделен двубой. Шансовете на "росонерите" да играят в Шампионската лига през следващия сезон на практика приключиха.

В останалите срещи Фиорентина и Сампдория завършиха наравно 1:1, Дженоа разгроми Фрозиноне на Александър Тонев с 4:0 (българинът, който вкара срещу Македония през седмицата, влезе в 62-ата минута при 0:2), а Киево победи Палермо с 3:1, като Ивайло Чочев, който асистира на Тонев, остана резерва

Киево поведе с гол на Фабрицио Качаторе, а Алберто Джилардино изравни за Палермо до почивката. Киево стигна до трите точки през втората част след голове на Никола Ригони и Валтер Бирса.

Сусо от Дженоа пък се превърна във втория испански футболист с хеттрик в Серия А след Луис Суарес Мирамонтес, който го прави на 10 март 1963 г. в мача Интер – Дженоа 6:0.

РЕПОРТАЖИ ОТ ВСИЧКИ МАЧОВЕ ГЛЕДАЙТЕ ТУК!