Саудитска Арабия може да замени Бразилия в календара за 2021

Саудитска Арабия може да замени Бразилия в календара за 2021

Улично трасе в Джеда ще домакинства надпреварата

 Състезание по улиците на Джеда в Саудитска Арабия може да бъде включено в календара на Формула 1 за 2021 година, според различни добре запознати източници.

Надпреварата в 3.5 милионния град ще се проведе в края на сезона, като то ще бъде групирано с Гран При на Абу Даби, което задължително е последно състезание за годината. По този начин третият кръг на Арабския полуостров ще замени Гран При на Бразилия, чийто договор за домакинство изтича в края на 2020 година, а организатора на надпревара изглежда в невъзможна битка за неговото подновяване. Причина за това е клаузата, според която промоутърът на състезанието в Сао Пауло не заплащаше такса за домакинство през последните три година, като това бе вкарана в договора за домакинство още от Бърни Екълстоун, който не е начело на спорта от 2017 година насам.

От друга страна, в началото на тази година, собствениците на Формула 1 – Либърти Медия – подписаха спонсорски договор със саудитската петролна компания „Aramco”, която в момента е спонсорът даващ най-много пари аз реклама. Като част от сделката, „Aramco” е и основен спонсор да три надпревара през тази година, тези в Унгария, Испания и Айфел, а в останалите стартове голяма част от рекламните пана около трасето са именно с цветовете на „Aramco”.

Добавянето на Гран При на Саудитска Арабия към календара на Формула 1 няма да е никак изненадващо, тъй като през последните година страната започна активно да се появява на картата на моторния спорт. Тя е домакин на кръгове от Формула Е от 2018 година насам, а от тази и легендарното рали „Дакар“ се провежда на нейна територия.

Освен престижни състезания от света на моторните спортове, през 2019 и 2020 именно Джеда бе домакин на финалните двубои за Суперкупите по футбол на Италия и Испания.

Формула 1 с три нови спринта през 2026г.

От Формула 1 обявиха календара за спринтовите състезания през 2026 г., които ще бъдат 6 на брой

Хамилтън: Кадилак направи правилния избор за пилоти

Седемкратният световен шампион Люис Хамилтън похвали отбора на Кадилак за избора му на пилоти за неговият дебютен сезон във Формула 1

Шефът на Макларън обясни размяната на Монца между Пиастри и Норис

Главният изпълнителен директор на Макларън Зак Браун коментира лаконично размяната на позициите на пилотите на тима в Гран При на Италия на “Монца” в неделя

Напрежението в Макларън не е стигнало след объркването на Монца

Макс Верстапен се върна на най-високото стъпало на подиума с убедителна светкавична победа от старта до финала в Монца, но след състезанието всички говореха за вътрешните напрежения в отбора на Макларън

Никола Цолов говори сред свои снимки в галерия Good Point

Автомобилната звезда със специална пресконференция на 16 септември в София

Хамилтън най-накрая е бил доволен от колата на "Ферари"

7-кратният световен шампион Люис Хамилтън за втори пореден ден заяви, че е доволен от колата на Ферари на „Монца“

Формула 1: Верстапен ликува на „Монца“(ВИДЕО)

Нидерландецът спечели Гран при на Италия във Формула 1

Люис: Страхотно е да си на Монца като пилот на Ферари

Хамилтън завърши 5-и в квалификацията, но ще стартира от 10-а позиция

Ферстапен спечели квалификацията на "Монца"

До нидерландеца ще застане Ландо Норис