Шон Мърфи се класира на финал за Шампионата по снукър на Великобритания

Шон Мърфи победи Стивън Магуайър с 9:4 (6:2 след първата сесия) в полуфинала на първенството на Великобритания по снукър “UK Championship” и по този начин ще срещне на финал Марко Фу от Хонконг, съобщава "Евроспорт". Срещата бе доста оспорвана и 26-годишният световен шампион от 2005 г. Мърфи показа, че не е далеч от най-добрата си форма. Ако спечели финала срещу Фу, Мърфи ще стане десетият играч в историята на снукъра, който има титли от Световно първенство и от шампионата на Обединеното кралство.

Първата партия продължи около половин час, като Мърфи и Мърфи я взе. В следващата част резултатът бе изравнен, като и двамата играчи допуснаха наивни грешки. С брейк от 61 точки Шон си осигури комфортна преднина с 3:1, а след паузата Мърфи отново бе перфектен и поведе с 4:1. Мауаъур допускаше елементарни и наивни грешки и пропусна шансовете си да се върне в играта, но въпреки това той стигна до една партия след брейк от 46 точки. Шон в крайна сметка прегази противника си и резултатът стана 6:2.

Вторият сеанс започна вихрено и Мърфи се прицели към максималния брейк от 47 точки, като Магуайър изгуби позиция, след като реализира 14 черни и бели. Той не успя да се справи с последната червна и остана със 112 точки. Магуайър се мотивира и отговори на Мърфи със 136 точки за да стане резултатът 7:3. Най-завързан в сблъсъка бе Фрейм номер 11 и поредното тактическо надлъгване бе спечелено от Мърфи, след като Магуайър направи брейк от 43 точки и не успя да се позиционира. Стив опита да обърне сблъсъка в негова полза и направи нов сенчъри брейк с 115 точки, но още в следващия фрейм участието му на турнира приключи.

Финалът между Марко Фу и Шон Мърфи ще се играе във формат 10 от 19 фрейма, а съдия ще бъде Ян Верхаас.