Спомен за Железния Трифон!

Спомен за Железния Трифон!

Той бе човекът, символизиращ непреклонния дух на отбора

На 13 февруари 2016 година си отиде Трифон Иванов, едва на 50.

 
Той бе човекът, символизиращ непреклонния дух на отбора, стигнал до бронз преди 25 години на Мондиала в САЩ. Беше сърцето на онзи тим, а точно сърцето му не издържа - издъхна след масивен инфаркт.  Отиде си в Самоводене, на 30-ина километра от родната Горна Липница, все в търновския край.
 
Туньо, както си го знаеше цяла България, бе боецът и вождът на онзи отряд, който правеше чудеса по терените. Никога след кариерата на футболист не стана ръководител или "функционер". Може би, защото нехаеше за това да е мил и драг на всички. Не бе и лице от студия, новини, корици на списания.
 
Не го и търсеше, не искаше нова слава и публичност. Остана си в Търново, имаше свои си дела, бизнес начинания и личен живот. И си остана мъжкар и мълчаливец, не влезе в общия тон на "специалисти по всичко".
 
В Германия след епохалните ни победи над тях два пъти за година (1994-а и 1995-а) го нарекоха "вълкът Иванов", а бразилски телевизионен коментатор му лепна прякор "пирата" още на световното в Щатите. С вида му - доста страшничък, с изключителната физическа сила и присъствие, бе един от най-коравите централни защитници в Европа през 90-те години.
 
От родния Етър се изстреля в София и стана шампион три пъти с ЦСКА, където проби и в европейските турнири, стигна да паметни мачове срещу Барселона, Спарта (Прага) и Олимпик (Марсилия). 
 
Облече екипа на сериозни отбори в Европа като Рапид (Виена) и Бетис, остана съвсем близо до почти сигурен трансфер в Барселона по времето на Стоичков. Срещна се лице в лице с някои от най-големите нападатели на епохата, "захапваше" ги здраво и никога не се предаваше.
 
Един от малкото българи, играли на финал в евротурнир - с Рапид загуби от ПСЖ в битката за Купата на купите през 1996-а.
 
"Железният" Трифон игра 76 пъти за България, включително на две световни и едно европейско първенства, като за втория Мондиал ни класира с най-прочутия си гол. Вкара на Русия на 10 септември 1997 г., бихме с 1:0 и отидохме на първенството Франция 1998. Може да се спори и дали това не е последният истински голям мач на България.
 
Дъщеря му Галя сподели трогателна снимка и кратък текст в социалните мрежи, за да припомни датата. И мъката...
 
Смъртта му дойде като шок за футбола ни, а и не само. 
 
Трифон някак успя да се опази от негативизма. Вероятно, защото не се оцапа с мътните води на футбола ни, а и целия алъш-вериш около него.
 
Нека днес си спомним за "железния" Туньо, денят, в който щеше да навърши 54 години.
 
ЖАЛКО: Григор Димитров отпадна на старта в Рим (ВИДЕО)

Българинът загуби от световния номер 101

Какви са шансовете на Гришо на Мастърса в Рим?

Българинът с наглед лесен старт в турнира

Колко близо е Челси до място в Шампионска лига?

Ще постигнат ли “сините” заветната си цел?

КОЙ ЩЕ ЛИКУВА: Интер или Барса?

Кой ще бъде първият финалист в ШЛ този сезон?

Калъфка - новата гордост на Левски

Някога за Левски бе срамно да си втори в класирането без значение от етапа на сезона

Ще успее ли Юнайтед да оцелее в Билбао

Кой ще вземе преднина преди реванша?

Челси продължава похода си към трофея в Лига на конференциите

Ще вземат ли предимство “сините” от гостуването в Швеция?

ВРЕМЕ ЗА БИТКА: Барса срещу Интер

Ще вземе ли някой аванс след първия двубой?

Малко повече от година до Мондиал 2026: какво трябва да знаем?

Времето наистина лети, защото вече не остава толкова много до историческия Мондиал 2026 (11 юни - 19 юли, 2026 г.), който ще върне големия футбол на територията на Северна Америка.