Невероятен обрат срещу 12 отново запали вестниците на "Герена" (видео+снимки)

Левски взе крехък аванс срещу Търнава, въпреки съдията

Левски осъществи невероятен обрат в първото си евроучастие за новия сезон. „Сините” превъзмогнаха изоставане от един гол срещу Спартак (Търнава) и биха с 2:1 в първия мач от третия квалификационен кръг на Лига Европа пред 17 000 на „Герена”. Тупалка на Влади Гаджев и победен гол на Сьорд Арс преобърнаха развоя на мача, след като главният рефер Серхий Бойко се подигра с Левски преди това като не даде чиста дузпа за нарушение срещу Иван Цветков, а по-рано без колебание посочи бялата точка пред вратата на „сините”.

Мачът беше много равностоен. И двата отбора имаха добри положения, но добрите изяви на защитата на Спартак и изумителните спасявания на Пламен Илиев запазваха мрежите сухи до 80-ата минута, когато всичко започна. Томачек откри за Търнава от дузпа за нарушение на Милиев почти на линията на пеналта. 4 минути по-късно Цветков беше явно фаулиран в наказателното поле, но Бойко се изгаври с българите. В 89-ата минута обаче Влади Гаджев даде началото на обрата. Халфът разстреля Рашка за 1:1. В 93-ата минута резервите Райков и Арс взаимодействаха и холандецът отбеляза първия си гол за „сините” в официален мач.

Левски започна нервно мача, а уверените словаци превзеха централната зона. Отборът на Спартак пресираше домакините, които се чудеха как да ги преодолеят. Ларс Рисп блокира острието Бернат в 8-ата минута. Шведът се пласираше отлично в отбрана и не даде много шансове на гостите. От своя страна Иван Цветков беше моторът на „сините” и на няколко пъти извеждаше Дани Младенов на добри позиции. Така в 9-ата минута дошлият от Пирин нападател чукна с пета към Младенов, който обаче стреля слабо в аут.

Главният рефер от Украйна пък даде няколко спорни отсъждания срещу Христо Йовов. Първо му вдигна малко спорен жълт картон, а после не даде чист фаул при негов пробив отдясно.

В 23-ата минута Мулдер можеше да открие резултата. Бекът центрира уж в наказателното поле, но топката придоби странна траектория и едва не влезе в мрежата.

След първоначалното притеснение Левски изнесе играта в предни позиции и заигра добре с по едно докосване, което затрудняваше гостите. В 40-ата минута „сините” разиграха отлично пред пеналтерията, Йовов стреля, но слабо и вратарят Рашка хвана топката.

Две минути по-късно Пламен Илиев спаси Левски на два пъти. Първо Бернат стреля силно от границата на пеналтерията, но Пацо Тигъра изби, последва центриране и Прохазка стреля с глава от непосредствена близост, но стражът с фамозен рефлекс спаси и полувремето завърши.

Десет минути след подновяването на играта Гонзо направи това, което трябваше да направи – смени неубедителния Тасевски и пусна Арс, а Цветков заигра като втори нападател. Това обаче не даде кой знае какъв ефект. Словаците усетиха, че ветеранът Цветков е най-голямата заплаха за тях и го неутрализираха. В 58-ата минута беше пропуснато най-изгодното положение пред вратата на Левски. Томачек беше оставен напълно непокрит при центриране, но за щастие на сините той би над вратата.

Играта се оживи. Двата отбора тръгнаха в атака. Левски беше по-деен. В 72-ата минута „сините” бяха най-близо до гола. Йовов пусна за Мулдер в наказателното поле, холандецът бързо центрира остро по земя, ала защитник се протегна и изби.

В 79-ата минута Спартак получи дузпа. Милиев фаулира Прохазка, който именно това целеше, в наказателното поле. Томачек бе точен, въпреки че Пламен Илиев докосна топката, която обаче беше твърде силна.

Левски не се стресна и тръгна в атака. Иван Цветков навърза цялата защита на Търнава в 84-ата минута и бе явно фаулиран в наказателното поле. Реферът Бойко обаче ощети „сините” и даде картон на Цветков.

В 89-ата минута обаче украинският наглец нямаше какво да направи при топовен удар на Влади Гаджев от 30 метра под гредата за 1:1. Изпълнението напомни гола срещу Лил миналата година.

В 93-ата минута настъпи часът на резервите. Райков получи топката отляво в наказателното поле и пусна остро към Арс, който от вратарското поле не сбърка и донесе драматичната победа на Левски.