Кой ще спечели неделното дерби на „Армията“?

09 август 2020 17:36

УДИВИТЕЛНО: Страхотен Верстапен спря доминацията на „Мерцедес“ (ВИДЕО)

Reuters

Макс Верстапен спечели неделното състезание на „Силвърстоун“, посветено на 70-ата годишнина на Формула 1.

Пилотът на Ред Бул успя със страхотно каране и различна стратегия (старт с гуми хард) да прекъсне доминацията на „Мерцедес“ от началото на сезона, оставяйки зад себе си Люис Хамилтън и Валтери Ботас.

Третият стартира от първа позиция, но три обиколки преди края на надпреварата загуби дори втората, тъй като бе изпреварен от шесткратния световен шампион Хамилтън.

Двамата спечелиха всяка от досегашните четири надпревари през новата кампания, но този път бяха победени от 22-годишния нидерландец и така британецът не позволи на съотборника си да съкрати неговия аванс в генералното класиране.

Хамилтън пък записа подиум №155 в кариерата си и се изравни по този показател с легендата Михаел Шумахер.

Зад тримата се наредиха Шарл Льоклер ("Ферари"), Алекс Албън ("Ред бул"), Ланс Строл и Нико Хюлкенберг ("Рейсинг пойнт"), Естебан Окон ("Рено"), Ландо Норис ("Макларън") и Даниил Квят ("Алфа таури").

Началото на надпреварата беше добро за "Мерцедес" - Ботас поведе колоната, а Хамилтън беше втори. Верстапен се справи с Нико Хюлкенберг, излизайки трети след първите два завоя.

Нидерландският пилот беше с най-твърдите гуми, което му позволи да остане много по-дълго на пистата в сравнение със своите съперници.

Верстапен направи първото си спиране едва в 27-ата обиколка, водейки в състезанието. Той излезе пред Ботас, но реши да не рискува и престоя на трасето само шест обиколки с гумите "медиум".

Пилотът на "Ред бул" влезе обратно в бокса заедно с Ботас, слагайки отново най-твърдите смеси, с които болидът му работеше добре. Това позволи на Хамилтън да поведе колоната, а световният шампион остана максимално дълго на пистата с износените си гуми.

Десет обиколки преди края на състезанието британецът все пак влезе в бокса и смени гумите си. Той застигна третия Льоклер и го изпревари, а три обиколки преди финала вече беше близо и зад Ботас.

В крайна сметка Хамилтън се справи със съотборника си, за да завърши втори и да остане лидер в генералното класиране при пилотите със 107 точки.

Втори вече е Верстапен, с 30 по-малко, а Ботас е трети със 73 точки.

Сезонът във Формуал 1 продължава следващата седмица с Гран при на Испания на пистата "Каталуня".