Везенков и Олимпиакос громят в четвъртфиналите на Евролигата

Реал Мадрид започна с победа

Гръцкият Олимпиакос победи тима на Монако със 71:54 (8:15, 25:11, 17:10, 21:18) като домакин в първа среща от четвъртфиналния плейоф между двата отбора в Евролигата по баскетбол за мъже. Отборът от Атина, чийто екип носи българският национал Александър Везенков, поведе в серията с 1:0 успеха.

Втората среща е в петък, 22 април отново в Атина, а третият двубой е насрочен за 27 април във Франция. Играе се до три победи от пет възможни мача, а победителят ще се класира за Финалната четворка на Евролигата в Белград (Сърбия) между 19 и 21 май.

Александър Везенков реализира 10 точки и овладя 5 борби за 27 минути на терена.

Домакините започнаха сковано двубоя и изоставаха с 8:15 след първата четвърт, но до почивката наваксаха и поведоха с 33:26. През второто полувреме баскетболистите на Олимпиакос, които завършиха на второ място в редовния сезон на турнира, превъзхождаха съперника и не допуснаха Монако отново да се доближи в резултата. След трета част гръцкият гранд дръпна с 50:36 преди последната четвърт и до края задържа аванса си.
Йоргос Принтезис и Шакил Маккисик отбелязаха по 12 точки, Томас Уолкъп вкара 11, а Костас Слукас добави 10 точки за победата на Олимпиакос.
За гостите от Монако Майк Джеймс и Донтей Хол завършиха с по 10 точки.

Междувременно Реал Мадрид победи Макаби Тел Авив (Израел) с 84:74 (25:19, 22:19, 18:18, 19:18) като домакин в Испания в първа среща от четвъртфиналите в Евролиагата по баскетбол за мъже. Вторият мач от серията ще се играе отново в Мадрид на 22 април, а двубой номер 3 е планиран за 26 април в Израел. Играе се до три победи от пет възможни срещи,. Победителят ще се класира за Финалната четворка на турнира.
Домакините започнаха силно и поведоха с 25:19 след първата четвърт, а на почивката авансът им бе 47:48. Последва по-равностойно второ полувреме, в което обаче баскетболистите на Реал Мадрид удържаха аванса си. Испанският гранд водеше с 9 точки разлика и преди последните 10 минути – 65:56 и до края  не допусна обрат.

Най-резултатен за Реал Мадрид беше 34-годишният французин Фабиен Козьо с 20 точки, 4 борби и 5 асистенции. За Макаби Тел Авив с 20 точки, 3 борби и 3 асистенции завърши Скоти Уилбекин.