Астън Вила се справи с Тотнъм и отново е в битката за евроквотите (ВИДЕО)

Бирмингамци надделяха над Спърс с 2:1 на свой терен

Астън Вила надделя с 2:1 над Тотнъм в мач от 36-ия кръг на Висшата лига, игран на „Вила Парк“. С успеха бирмингамци се настаниха отново в битката за местата, даващи право на участие в евротурнирите наесен, като в момента са на 7-ото място с 57 точки – точно толкова, колкото имат и „шпорите“ на 6-о.

Голмайсторите за Вила в двубоя бяха двамата полузащитници Джейкъб Рамзи и Дъглас Луис. За Тотнъм попадението отбеляза Хари Кейн от дузпа.

Срещата започна с известен натиск на домакините, а първото попадение дойде след само 8 минути игра. При контраатака Джейкъб Рамзи подаде надясно към Леон Бейли. Ямаецът проби навътре и със слабия си десен крак центрира остро към точката за изпълнение на дузпа, където на точното място се оказа Рамзи, който с удар в долния десен ъгъл остави безпомощен стража на Тотнъм Фрейзър Форстер.

В 25-ата минута Хюн-Мин Сон, а впоследствие и Хари Кейн, имаха шанс да изравнят резултата, но не успяха да намерят вратата на Емилиано Мартинес след изгодни положения. Оказа се обаче, че първоначално кореецът е бил в положение на засада, която не бе отсъдена от главния съдия Питър Банкс в продължение на около 20 секунди. Това бе и причината за огромното недоволство на „виланите“.

В 33-ата минути Астън Вила имаше добър шанс да поведе в мача с 2 гола. Асистентът при първия гол Бейли предвидливо си отвори пространство за удар в наказателното поле. Бързоногият футболист стреля ниско по тревата, но шутът му бе спасен от Форстър.

Бирмингамци имаха претенции за дузпа секунди по-късно, които обаче бяха подминати от главния съдия. В ситуацията Оли Уоткинс си пусна топката встрани и наглед бе съборен от бранителя на Тотнъм Емерсон Роял. Питър Банкс обаче не уважи желанията на футболистите на домакините.

Пет минути преди края на първата част Вила изпусна още една чиста ситуация. Левият бек Алекс Морено центрира силно по въздух от фланга, а Уоткинс се размина на сантиметри от топката, която излезе в аут.

120 секунди по-късно „виланите“ пропуснаха пореден шанс за втори гол, като този път нацелиха горната греда. Те организираха бърза контраатака през центъра, а топката се оказа в краката на Рамзи, който бутна топката към Емилиано Буендия. Аржентинецът стреля с едно докосване, но право в напречната греда. Така домакините определено можеха да съжаляват, че не водят поне с 2 гола на полувремето.

Чак в 52-ата минута дойде първото 100-процентово положение за Тотнъм. То обаче бе създадено след грешка на халфа на Вила Дъглас Луис, който при изнасяне на топката се забави и топката му бе избита от краката му по посока Кейн. Там острието на „шпорите“ се оказа в невероятна позиция, оставяйки очи в очи с Еми Мартинес. При двубоя между двамата обаче световният шампион с Аржентина надделя, парирайки удара на голмайстора на Тотнъм.

В 63-ата минута играч на „шпорите“ отново се озова сам срещу стража на Вила Мартинес. Този път това беше Сон, който стреля над вратата. Секунда по-късно обаче бе вдигнат флага на страничния съдия за засада.

Гостите постепенно започнаха да взимат инициативата, като 2 минути по-късно влезлият през второто полувреме Деян Кулушевски пропусна поредното изгодно положение за Тотнъм. Той се озова във вратарското поле на Мартинес и стреля в далечния ъгъл на вратата му, но в аут.

В 72-ата минута Астън Вила сякаш сломи напълно опонента си, въпреки повишаването на интензитета в играта на Тотнъм. От пряк свободен удар зад топката застана Дъглас Луис, след чийто удар от около 20 метра топката навести вратата на Форстър за 2:0.

В 87-ата минута Тотнъм имаше претенции за отсъждане на дузпа за нарушение на Емилиано Мартинес срещу Хари Кейн. След преразглеждане на ситуацията с технологията ВАР, наказателният удар бе отсъден и реализиран именно от рекордьора по голове за английския национален отбор Кейн.

В добавеното време на двубоя Тотнъм имаше нелош шанс да изравни резултата, но удар на Деян Кулушевски излезе в аут.

В последната секунда на сблъсъка Сон отбеляза, но за пореден път се оказа в положение на засада. Това бе и последното положение в двубоя.