Мичели: Взех си моите бележки

Догодина започваме подготовка за Лигата на нациите, обяви селекционерът

Мичели: Взех си моите бележки

Сезонът за женския национален отбор официално приключи. Нашите не успяха да се класират за олимпийските игри в Париж, но постигнаха другите две цели – да останат в Лигата на нациите и да се класират на седмо място на Европейското първенство. Треньорът Лоренцо Мичели даде интервю пред официалния сайт на БФ Волейбол след последния мач срещу Пуерто Рико, който загубихме с 1:3 в Токио.

- Синьор Мичели, какъв е коментарът ви за олимпийския квалификационен турнир?

- Нивото беше изключително високо. Ние бяхме длъжни да опитаме. Най-важната ни цел обаче беше да вкараме млади състезателки в националния отбор. Да ги приобщим, да ги интегрираме. Исках да видя как изглежда бъдещето на женския национален отбор на България.

- Можеше ли резултатите да са по-добри?

- Искахме да са. Направихме много добър мач срещу Аржентина, който загубихме в тайбрек. В последните секунди не се справихме. Срещу олимпийския вицешампион Бразилия също играхме страхотно. Макар никой да не е очаквал, можехме да победим. И там загубихме в пет гейма. Победихме Перу – един по-слаб от нас съперник. Днес играхме срещу Пуерто Рико след пет сета и около 20 часа след последния ни двубой. Не можех да видя момичетата на корта. А и олимпийската квалификация е много тежък турнир, в който играеш седем пъти за 10 дни. Опитахме да направим най-доброто. Бях разочарован от днешната ни игра, но я разбирам. Пуерто Рико със сигурност не е най-добрият отбор, а ние не играхме на нивото си. За мен беше важно да проверим нашата цел.

- Как се справиха младите?

- Аз си си взех моите бележки. Всички те направиха крачка напред в развитието си. Исках да им помогна да са готови за новия сезон. В отбора има отлична атмосфера. Но нивото, на което беше турнира в Токио, е далеч от тях засега. Клубовете трябва да инвестират повече време в момичетата, за да ги развият.

- Какъв е цялостният ви коментар за маратонското лято?

- Олимпийската квалификация е само 10 процента от сезона ни. Ако бяхме победили Пуерто Рико, щеше да е страхотно. Сега завършихме с горчилка, но още при заминаването знаехме каква е целта. 90 процента от сезона е позитивен. Не искам да обвинявам никого за днешния мач. Не е извинение само умората. Важното е, че момичетата започнаха да се учат да се борят с по-силни. Ние свършихме нашата работа в Лигата на нациите и Европейското първенство.

- Какво е бъдещето на женския национален отбор на България?

- Първото и много важно нещо, което има, е атмосферата. Вратата е отворена за абсолютно всички. Искам от всяка състезателка да бъде професионалист, да се раздава, да умее да страда, да знае как се защитава националния герб. Аз винаги съм бил професионалист и искам тези, с които работя, също да бъдат.

- Какво предстои за вас?

- Връщам се до Италия да събера багажа си за зимата и започвам втори сезон в Олимпиакос. И догодина започваме подготовка за Лигата на нациите. Това ще е турнирът, в който ще участва България.

Българин свири на финала на Световното клубно

Огромна чест за мен, призна Ивайло Иванов

Монтана не се затрудни срещу Раковски в Efbet Супер Волей

Вижте подробности

ДРАМА! Дея Спорт обърна Черно море от 0:2 гейма

Вижте подробности

Алекс Николов най-резултатен за Лубе Чивитанова (ВИДЕО)

Българският волейболист наниза 16 точки за победата над Чистерна

ОБЗОР: Левски и ЦСКА с нови успехи в Суперлигата

Шампионът Нефтохимик 2010 се наложи над юношите на Хебър – резултати и класиране

Шампионът Марица е на полуфинал

След 3:0 над ДКС Варна за Купата на България по волейбол при дамите

ОБЗОР: ЦСКА и Славия са полуфиналисти за Купата на България

„Червените“ и „белите“ волейболистки се поздравиха с успехи

Националите по волейбол стартират от Анталия догодина

Отборите ни – мъже и жени, научиха програмата си за Волейболна лига на нациите

Безредици прекратиха двубой между Олимпиакос и Панатинайкос

Прочетете подробности

ИЗБРАНИ НОВИНИ

Социални връзки