ГЛЕДАЙТЕ НА ЖИВО: Ботас се надява на чудо в САЩ, за да спре Хамилтън към Шестата

Финландецът започва първи, но има нужда от голяма разлика с Люис, за да остане в битката за титлата

Тази вечер от 21:10ч. започва състезанието във Формула 1 за Голямата награда на САЩ на пистата "Америкас" в тексаския град Остин.

В любимата си страна след родната Англия Люис Хамилтън има всички шансове да грабне шестата си световна титла при пилотите. Британецът има нужда от едва осмо място, за да бъде недостижим на върха и да доближи легендарния Михаел Шумахер само на една титла.

Ботас пък ще трябва да грабне победата в състезанието задължително. Дори второ място ще го изхвърли от възможност за световна титла, дори Хамилтън да отпадне или да финишира извън точките.

Ето и всички варианти за титла на Люис още тази вечер:

- Ако Ботас не победи в Гран при на САЩ, Хамилтън ще е световен шампион, независимо къде и дали ще финишира

- Ако Ботас спечели състезанието (25 точки) със или без най-бърза обиколка, която дава допълнителна 1 точка, Хамилтън ще е шампион ако завърши осми или по-напред

- Ако Ботас спечели без най-бърза обиколка, Хамилтън ще е шампион ако завърши девети с най-бърза обиколка
За да остане в битката за титла и след САЩ, Ботас:

- Трябва да победи с най-бърза обиколка, а Хамилтън да финишира девети или по-назад

- Трябва да победи без най-бърза обиколка, но Хамилтън да е девети без най-бърза обиколка или по-назад с или без най-бърза обиколка

Зад стариращия първи Валтери Ботас потеглят Себастиан Фетел и Макс Верстапен. Съотборникът на Фетел Шарл Леклер, който грабна пет позпозишъна в последните шест състезания започва тъкмо преди Хамилтън, който е на петото място.

Топ 10 допълват Алекс Албън с Ред-Бул, двамата пилоти на Макларън Карлос Сайнц и Ландо Норис, заедно с Даниел Рикиардо и Пиер Гасли.