ФИФА въвежда система за контрол върху трансферите

ФИФА въвежда система за контрол върху трансферите

Евроцентралата пусна и безплатен международен телефон +800 0001 0002 за всякакви сигнали, свързани с корупция на терена

Международната федерация по футбол - ФИФА, ще въведе нова компютърна система, с която да осъществява по-строг контрол върху трансферите и да се бори по-ефективно с корупцията и прането на пари във футбола. От този петък всички международни трансфери на футболисти, включително българските, ще бъдат регистрирани в онлайн файл и по този начин ще се контролират.

"Това е исторически момент за футбола", обяви президентът на ФИФА Йозеф Блатер. 3500 клуба от 150 страни ще бъдат обхванати от новата система. По този начин в бъдеще ще се избегне възможността за нелегални плащания между клубове или фирми. Принципът е много прост. Клубовете, които са закачени към мрежата, ще оповестяват всичките детайли по трансфера на играчите, участващите агенти и плащанията.

Който не се регистрира, няма да има повече право да осъществява трансфери на международно ниво. Така вече изключително трудно и с реални цифри ще се прехвърлят играчите между клубовете.

Тази мярка ще засегне и българските клубове, които си преотстъпват и продават непрекъснато играчи с неясни опции и после се съдят с по няколко години за комисионни, проценти, плащания. Делата пък ще се решават лесно, след като само с допитване до централата ще се отговаря лесно и бързо, какви са параметрите по дадена сделка.

"При онлайн система не можеш да измамиш", заяви шефът на правния отдел на ФИФА Марко Филигер. "Ако купувачът и продавачът подадат различни данни, то трансферът ще бъде обявен за невалиден", каза още Филигер.

Онлайн системата ще обхваща още транснационалните трансфери и сключените първи професионалните договори на играчи под 18 години. По този начин ще се сложи край на безконтролната търговия с таланти от Африка и Южна Америка. Онлайн системата се тества във всички големи първенства от 2007-а година насам.

Първият сериозен тест за нея ще бъде зимният трансферен период през януари 2011 година. "Разширяването на онлайн системата с трансферите на национално ниво засега е бъдеща цел", каза още шефът на правния отдел на ФИФА.

Междувременно всеки , който има данни за уговорен мач. вече може да звъни на УЕФА. Евроцентралата пусна безплатен международен телефон +800 0001 0002 за всякакви сигнали,свързани с корупция на терена. Той може да се набира от цял свят. Отделно в сайта на централата има връзка към комисията за борба с корупцията.

Меси: Гуардиола е съвършен, той е най-добрият от всички

Капитанът на Аржентина Лионел Меси сподели очакванията си за предстоящото Световно първенство броени дни преди жребия за груповата фаза на турнира.

На Дарвин Нунес вече му е писнало в Саудитска Арабия

Уругвайският нападател Дарвин Нунес е изразил твърдо намерение да напусне преждевременно саудитския Ал-Хилал

Фламенго е новият шампион на Бразилия! (ВИДЕО)

Фламенго е новият шампион на Бразилия, след като грандът от Рио де Жанейро победи Сеара с 1:0 у дома и е недостижим на върха кръг преди края

Мексико ще играе с Португалия на реновирания “Ацтека”

Контролата ще бъде два месеца и половина преди началото на Мондиал 2026

Аржентински национал иска нова световна титла

Аржентинският национал Енцо Фернандес заяви, че всички в тима вече мислят за предстоящото Световно първенство по футбол през 2026 година, а като отборът на Аржентина ще се опита да защити титлата, която спечели през 2022-а в Катар.

Тръмп ще тегли жребия за Световното пъвенство

Американският президент на САЩ Доналд Тръмп е потвърдил, че ще присъства при тегленето на жребия за Световното първенство по футбол следващото лято, което ще се проведе в САЩ, Мексико и Канада.

Търсят детайли около новия съдебен процес за смъртта на Марадона

В Аржентина ще се проведе днес предварително изслушване, за да се уточнят детайлите около новия съдебен процес за смъртта на Диего Марадона, предаде АФП.

Анчелоти предупреди Винисиус

Иска го напълно здрав

ФИФА ще разкрие актуализираната програма за Мондиал 2026

В пряко глобално излъчване 24 часа след жребия