Валентин Димов пред NS: Победата показа, че сме на прав път

Валентин Димов пред NS: Победата показа, че сме на прав път

Този успех нямаше да е възможен без триумфа на Янаки Милев

Само година след като загуби мястото си в Световна група I на турнира за Купа "Дейвис", България отново се върна във второто ниво на световното отборно първенство по тенис за мъже. Направи го с много воля и характер. В плейофния мач тимът ни надигра като гост Румъния с 3-1.

Сериозен принос за това имаше капитанът Валентин Димов, взел решение да промени избора си за срещата на сингъл между първите ракети и да пусне Адриан Андреев (№233 в световната ранглиста) вместо предварително заявения Пьотр Нестеров (№437) срещу Филип Жиану (№234). Пред Novsport.com Димов даде интервю за успеха в Крайова и това, което предстои оттук насетне.

-Каква беше нагласата преди мачовете, а и вашето усещане като капитан?
- Още преди мача нашата настройка бе, че имаме нашите шансове и можем да спечелим. Аз лично бях много оптимистично настроен. Нашите момчета играха турнири до последно, представиха се позитивно. Следяхме внимателно и румънския отбор, първата им ракета не правеше добри резултати напоследък и въпреки че е 230-и в света и има опит на високо ниво, знаех, че можем да излезем краен победител. Ние от години се стараем да имаме добра двойка. Това бе нещо, върху което работихме от години. И наистина Пьотр Нестеров и Александър Донски играха на много високо ниво и спечелиха срещу топ 100 играчи. Това беше много ключов мач за нас, тъй като следващата среща, която се игра при 2-1 Адриан Андреев не беше в добро здравосволно състояние.

-В тези мачове има много стратегия, кое се оказа решаващо?
- Точно така, подходихме много стратегически още преди началото на първата среща. Това ни даде възможност да имаме няколко опции. Беше добре, че в първия ден взехме едната победа. Пьотр Нестеров имаше шанс също да спечели, пропусна няколко шанса и да поведем с 2-0, но изпълнихме план минимум. При двойките бях почти на 100% сигурен, че ще победим, въпреки че противниците бяха много по-високо ранкирани. Също така искам да отбележа нещо - в тази среща Янаки Милев не игра, но всички помним неговата безкрайно ценна победа (б.а Ел Салвадор), благодарение на която се състоя и тази среща. Ако не бе той, изобщо нямаше да играем срещу Румъния. Това е интересното на Купа "Дейвис", че турнирът е доста по-дълъг и можеш да подходиш стратегически.

-Какво носи тази победа за българския тенис, в който не липсаха скандали през последната година?
- Този успех е за целия български тенис. Имаше деца и родители в Крайова, дошли да ни подкрепят. Доста често у нас се критикува или е негативно настроен, но точно този успех дава отговор на това и показва, че се движим в правилна посока и предприемаме правилните стъпки, за да се развива състава. 

-Оттук насетне какво следва?
-Чакаме първо жребия, който по предварителна информация ще бъде в сряда. Ще разберем кой ще бъде следващият ни съперник. Ще се подготвим още по-сериозно, за да отговорим на нивото на противника. Това, разбира се, е допълнителен стимул за всички в отбора, а и за треньорския щаб и да даваме най-доброто за България. Смятам, че това ще бъде добра възможност за тези млади тенисисти, които ще мерят сили срещу съперници с много по-предно ранкиране и да видят, че не са толкова далече. На някои им липсва самочувствие, за да бъдат още по-успешни на корта.

-Има ли желан съперник?
- Не мога да посоча конкретен, защото зависи от момента, до септември има много време. Много неща се променят като форма и представяне. Не правим прогнози, чакаме да видим кой ще ни се падне?

-За финал, президентът на федерацията Стефан Цветков как прие тази победа, защото това пряко влияе и за имиджа на българския тенис?
- Разбира се, от много години е в тениса, аз лично го познавам от близо две десетилетия. Беше с нас и искрено много се радваше на успеха. Подкрепяше ни на място и изживя всичко заедно с нас. 

Александър Василев: Тази победа е на целия отбор

Героят на България за Купа "Дейвис" говори след успеха си над Емил Руусувуори в Пловдив

ФЕНОМЕНАЛНО: Александър Василев класира България! (ВИДЕО)

Новото ни "златно момче" с втора победа срещу Финландия

Пети мач решава спора между България и Финландия

Янаки Милев загуби от Ееро Васа

Чехия и Белгия се класираха за финалите на Купа Дейвис

Така тези тимове се присъединяват към Германия, Аржентина, Австрия, Франция и Италия, които ще се борят за трофея

Александър Донски и Пьотр Нестеров откроиха ролята на публиката за победата им срещу финландците (ВИДЕО)

Двамата дадоха аванс на България

БРАВО! България поведе на Финландия с 2:1

Донски и Нестеров спечелиха мача на двойки

Александър Василев: Мечтан дебют за мен (ВИДЕО)

"Изключително щастлив съм", каза тенисистът

БРАВО! Александър Василев даде аванс на България срещу Финландия (ВИДЕО)

Александър Василев записа успешен дебют за националния отбор на България за Купа „Дейвис“

Иван Пешев връчи премии от ММС на Иванов и Василев

Министърът на младежта и спорта Иван Пешев премира №1 и №2 в юношеския тенис Иван Иванов и Александър Василев, както и техните треньори Кристин Грозданов и Михаил Петров.