България е втора в Европа на волейбол! Сребро за мъжете до 17 г.(ВИДЕО)

Паднахме от Италия на финала

Националният отбор на България по волейбол за юноши до 17 години завърши със сребърните медали на европейското първенство в Подгорица.

Във финалния мач състезателите на старши треньора Десислава Величкова отстъпиха с 1:3 (23:25, 19:25, 25:20, 20:25) гейма на състава на Италия. Преди този мач българите бяха загубили само един гейм в осем мача на турнира в Черна гора, но малшанс в ключови моменти ги лиши от това да вкарат двубоя поне в решителен пети гейм. Така за втори път след 2019 година България стига до второто място на европейско първенство в тази възрастова група.

Двубоят в Подгорица започна с преднина за италианците от 6:2 точки, но серия от осем поредни на българския отбор доведе резултата до 10:6. В следващите минути играта се водеше точка за точка и България изглеждаше в отлична позиция да вземе първия гейм при 22:18. Тогава обаче българският отбор допусна няколко грешки и Италия обърна до 24:22 в своя полза, за да затвори първата част минута по-късно с атака в центъра.

Обратът в края на първия гейм повлия на българския състав и той показа доста колебания във втория сет. До 9:9 играта бе равна, но след това италианците направиха серия от 9:1 точки, за да дръпнат с 18:10. След това връщане в гейма за българския отбор нямаше.

Италия започна по-добре и в третия гейм и в средата му водеше с 16:13. Тогава обаче българският блок заработи отлично само за няколко минути резултатът се обърна до 23:18 в полза на националите. След 25:20 България съкрати изоставането си.

Вместо обаче да използват импулса, българите допуснаха нов спад. Италия поведе със 7:4 в началото на гейма, а ключовият момент дойде при 10:8 точки. Тогава българският отбор извади невероятно сложна топка в защита и на два пъти имаше възможност да атакува, но и италианците се справиха, за да завършат с атака по диагонала за 11:8. След този момент "адзурите" направиха нова точкова серия и след 25:20 се поздравиха с първата си европейска титла.

За България най-резултатен в мача бе Жасмин Величков с 20 точки. Константин Манолов завърши с 14 точки, а с толкова приключи и Петьо Иванов.

Над всички в срещата обаче бе италианецът Джанлука Кремони, който приключи с 26 точки. Още 16 точки за победителите реализира Лоренцо Чамби, а Мануел Златанов, който е внук на българската волейболна легенда Димитър Златанов и син на бившия италианския национал Христо Златанов, наниза 9 точки.

Лоренцо Мичели: Отборът има нужда от време

Селекционерът на женския отбор говори след Лигата на нациите

София, Плевен и Разлог домакини на допълнителните квалификации за момичетата под 16

Турнирът е тази седмица

Любомир Ганев: Успех, спортисти! Днес е вашият ден

Президентът на волейбола с обръщение по повод празника

Волейболистките паднаха от Япония

Операцията на Алекс Николов се отлага

Волейболният ни национал страда от дискова херния

Министър Глушков бе гост на премиерата на филма за ВК Левски – „История на бъдещето“