Франция спечели "дербито" срещу Швейцария на световното по хокей

Дания записа първа победа на турнира

Националният отбор на Франция победи с 4:3 Швейцария в мач от група "Б" на световното първенство по хокей на лед, след като домакините на потока изоставаха на два пъти, но изпратиха двубоя в продължения и го спечелиха с дузпи. Успехът остави французите с пет точки в групата и на една от швейцарците, като двата отбора имат по две победи и две загуби, но са в челната четворка.

Стефан да Коста се превърна в герой за французите, след като вкара в редовното време и записа победния гол за домакините в свободните удари. Венсан Праплан пък наниза две шайби в полза на швейцарците във втората третина, с което заличи гола на Йоан Айвиту в началото на мача. Да Коста вкара за 2:2 в началото на третата част, а Андрес Амбул за швейцарците и Антони Рех за французите отбелязаха по още едно попадение в рамките на минута и половина малко преди сирената.

Да Коста вкара победния гол във второто завъртане на дузпите, а Праплан не успя да преодолее Кристобал Юе веднага след него.

"Чувството е прекрасно. Това са много важни две точки за нас, особено когато са спечелени срещу Швейцария. Това си е дерби за нас, сигурно сте наясно. Много от момчетата в нашия отбор играят в швейцарското първенство и се радвам за тях. Движим се все по-добре в турнира и трябва да продължим да го правим. Вече най-важен става следващият ни мач", каза авторът на първия гол за французите Айвиту.

Дания победи с 4:3 Словакия след дузпи в късния мач от група "А" в германския град Кьолн. Никлас Хардт, Патрик Ръсел и Мортен Полсен дадоха категоричен аванс на датчаните с голове в първите две третини, но словаците изравниха в последната с точни удари на Мартин Гернат, Марио Близнак и Мишел Миклик в рамките на десет минути. Мортен Грийн обаче вкара единствения гол в дузпите и Дания все пак спечели.

Това беше първата победа за Дания на турнира, а словаците останаха извън челната четворка на група "А".

ОБЗОР: НХЛ ще има нов шампион