Пътят към медала или как държавата се грижеше за спорта в последните години

Стотици милиони инвестиции в базата, рекордни бюджети за ММС и клубовете – резултатът вече се усети в Токио

Пътят към медала или как държавата се грижеше за спорта в последните години
Българските спортисти записаха най-силната си Олимпиада от Атина 2004 насам, като успяха да спечелят повече и по-ценни медали от форумите в Пекин (2008), Лондон (2012) и Рио (2016). „Мила Родино“ отново прозвуча след мъчително дълго чакане от 13 години. Доста от участниците ни подобриха класиранията си, някои от тях останаха на косъм от медала, имаше и нагло съдийско ограбване в щангите. В един от класическите спортове – плуването, имахме финалист за пръв път от 33 години.
 
Погледнато от призмата на днешния ден, България можеше да завърши тази Олимпиада и с внушителните за нашите времена 10 медала! Но макар и при сегашните показатели, можем да обобщим, че представянето на нашите спортисти в Токио надмина очакванията и оценката е повече от положителна.
 
Типично по български, някои политици се опитаха да си присвоят успеха в Токио, без да имат и най-малка заслуга за спечелените медали. Защото сегашната служебна власт у нас застъпи на 12 май, тоест по-малко от три месеца преди Игрите….
 
А президентът Радев е толкова далече от спорта, по принцип, че няма нужда изобщо да се коментира. Той се появява на някой стадион веднъж на няколко години за PR и това е. Самият факт, че назначи в своя служебен кабинет абсолютния анонимник в спортните среди Андрей Кузманов е достатъчно доказателство, че тази материя му е като „тъмна Индия“. 
 
Но както и да е….В последния олимпийски цикъл след Рио 2016, а и доста години преди това, държавата се управляваше от ГЕРБ и премиера Бойко Борисов. Спортът респективно от един от най-успешните министри на тази партия Красен Кралев. И именно те са в основата на успеха в Токио, колкото и да не им се иска на озлобени и комплексирани политически опоненти. 
 
Какви са фактите? По време на управлението на ГЕРБ са инвестирани над 500 милиона лева в спортна инфраструктура! Още в първия мандат бе завършена „Арена Армеец“ и София се сдоби с истинско бижу. Последваха още многофункционалните спортни зали в Русе, Пловдив, Шумен и Бургас. Плюс още над 100 обекта – тренировъчни зали, съоръжения, стадиони…Трябва човек наистина да е много озлобен, за да не признае, че в сравнение с 2009 година родните спортисти имат несравнимо по-добри условия за подготовка.
 
Това потвърди и новото златно момиче на България Ивет Горанова. Олимпийската ни шампионка по карате даде интервю за популярното спортно предаване "КОД:Спорт" на 7 февруари тази година и там на въпроса "Чувстваш ли подкрепа от министерството на спорта?" Ивет отговори по следния начин: "Да, огромна подкрепа чувстваме, нищо не ни липсва. Искам да благодаря на цялото министерство и на министър Красен Кралев. Отиваме, където искаме на подготовка, на възстановяване, всичко е на доста добро ниво". И наистина правителството и ММС се грижеха на елитните ни спортисти да не им липсва нищо при подготовката и участията на състезания преди Олимпиадата в Токио. 
И още един конкретен пример, проследявайки пътя към медала на Антоанета Костадинова. През 2018 година правителството реши да отпусне 850 000 лева за  ремонт на спортната зала в Търговище, където тренира Тони. Въпросното съоръжение не беше пипано от 1975 година….Тогава се чуват критики за тази инвестиция, но се оказва, че си е заслужавало. През 2019 година ММС под ръководството на Красен Кралев отпуска пари за нови електрически мишени, а през 2020-а взима от МВР стрелбище „Гео Милев“ и го предоставя за ползване на федерацията по спортна стрелба. И всички тези грижи се отплатиха в Токио – фантастичната Тони Костадинова остана на косъм от златото в стрелбата от 10 метра и на още по-малък косъм от бронза на 25 метра! 
 
Другият основен „стълб“ в доктрината за спорта на правителствата на Бойко Борисов беше финансирането. Бюджетът на ММС постоянно се вдигаше, за да достигне рекорд през 2021 година. В годината на Олимпиадата в Рио в централата са разполагали със 71 211 200 лева. През 2017-а парите скачат на 73 428 700, преди да достигнат около 75 милиона през следващата. За да започне още по-голямо увеличение – 84 559 500 за 2019 година, малко по-малко (82 260 000) през пандемичната 2020-а и се стигне до абсолютно рекордните в историята внушителни 97 603 800 лева през настоящата! Нещо повече – по идея на министър Красен Кралев, през 2021 година бяха двойно завишени парите за спортните клубове – 13,350 милиона лева срещу 6,5 милиона миналата. Това увеличение е истинска инвестиция в бъдещето, защото там, в клубовете растат следващите ни шампиони – новите Ивет, Стойка, Антоанета, Тайбе, Елеонора, Йосиф…
 
Всички тези цифри и факти показват, че и в трите мандата държавата се е грижила подобаващо за спорта, с ясно изразена доктрина и стратегия за неговото развитие. Инвестицията в млади и талантливи спортисти вече започна да дава резултати и България се завръща все по-уверено на световната спортна карта. 
 
Дали положителният тренд ще продължи, предстои да видим. При всички положения Бойко Борисов и Красен Кралев остават една отлична основа, върху която да се надгражда. Дали това ще се случи или следващите ръководители ще започнат да „изчегъртват“, заслепени от омраза, злоба и комплекси? Силно се надяваме това да не стане…За да има още по-добри дни за българския спорт! 
Два бронза за Дара Малинова от Европейската купа в Баку

Вижте подробности

Българин с два златни медала от международен турнир по скокове във вода

Вижте подробности

Антон Ризов с лошо класиране на Световната купа в Баку

Вижте подробности

Българин с рекордно класиране на Световна купа по спортно катерене

Вижте подробности

Йоана Илиева започва с алжирка в Гран при по сабя в Сеул

Вижте подробности

Злато и бронз за ансамбъла в Баку

Отлично представяне на момичетата ни в Азербайджан

Стилияна Николова с титла от многобоя на Европейската купа (ВИДЕО)

Боряна Калейн завърши на четвърто място в Баку

Кирил Киров завърши осми във финала на 10 метра пистолет на Световната купа

Китаец спечели титлата в Баку

Ансамбълът ни остана на крачка от медал в Баку

Грациите ни 4-ти в многобоя на първата Европейска купа по художествена гимнастика

ИЗБРАНИ НОВИНИ

Социални връзки