ОБЗОР: Нов рекорд в бягането на 400 метра на Световните първенства в зала

Джeрийм Ричардс ликува в Белград

Джeрийм Ричардс (Тринидад и Тобаго) триумфира в бягането на 400 метра на Световното първенство по лека атлетика в зала в Белград.

Ричардс триумфира в сръбската столица с рекорд на първенствата и национален рекорд от 45.00 секунди.

На 5 стотни след него  с лично постижение втори остана Тревър Басит (САЩ), а Карл Бенгстрьом завърши трети с рекорд на Швеция от 45.33 секунди.

В същата дисциплина при жените двукратната олимпийска шампионка от Рио 2016 и Токио 2020 Шона Милър-Юйбо от Бахамите се окичи с първо злато от световно първенство,  след като беше най-бърза в дисциплината за 50.31 секунди.

Европейската шампионка в зала Фемке Бол (Нидерландия) се нареди втора с 50.57 секунди, а 33-годишната ветеранка Стефина Ан МакФерсън заслужи бронза с национален рекорд на Ямайка на закрито от 50.79 секунди.

Олимпийският шампион Деймиън Уорнър от Канада взе златото в седмобоя с втори най-добър резултат в историята на дисциплината от 6489 точки. 22-годишният швейцарец Зимон Еамер остана втори с национален рекорд от 6363 точки, а бронза взе Ашли Молони (Австралия) с рекорд на Океания  от 6344 точки.

Испанецът Мариано Гарсия спечели първата си голяма титла, след като триумфира в бягането на 800 метра с 1:46.20 минута.

Втори финишира 17-годишният кениец Ноа Кибет с 1:46.35 минута и стана най-младият медалист индивидуално в историята на Световните лекоатлетически шампионати в зала. Трети се нареди Брайс Хопел (САЩ) с 1:46.51 минута.

Санди Морис (САЩ) защити титлата си на овчарски скок с 4,80 метра. Олимпийската шампионка Кейти Наджот също от САЩ този път остана със среброто с 4,75 метра. Европейската вицешампионка в зала от Торун 2021 Тина Шутей (Словения) взе бронза също с 4,75 метра.