ОБЗОР: Втора поредна загуба на Фенербахче в Евролигата

Партизан спря черната серия с успех над шампиона

Отборът на Фенербахче претърпя второ поредно и общо четвърто поражение в редовния сезон на баскетболната Евролига за мъже, но остава лидер във временното класиране с актив от 10-4.

Турският гранд отстъпи като домакин на Испанския Баскония със 70:76 (13:21, 20:31, 23:15, 14:9) в среща от 14-ия кръг, играна в Истанбул. Баскония записа четвърта поредна и общо девета победа, с която заема шеста позиция.

Гостите водеха през целия мач, като на почивката авансът им бе 52:33, а преди последните 10 минути резултатът бе 67:56. Маркъс Хауърд се отличи с 15 точки и 3 борби за успеха на Баскония, а за Фенербахче 14 точки реализира Марко Гудурич.

Барселона записа домакинска победа над гръцкия Панатинайкос със 74:68 (28:12, 15:18, 19:21, 12:17). Каталунците натрупаха актив от 10 успеха и 4 загуби, изкачвайки се на второ място в класирането. Панатинайкос има 6 победи от 14 срещи до момента и заема 11-а позиция.

Домакините започнаха много уверено, но грандът от Атина постепенно намали пасива си до 51:62 преди последната четвърт, въпреки че не успя да постигне пълен обрат. Ян Весели отбеляза 15 точки и 3 борби за испанския тим, докато за Панатинайкос Дуейн Бейкън завърши с 19 точки и 5 борби.

Тимът на Монако излезе на трета позиция във временното класиране в Евролигата също с баланс 10-4 след като надигра като домакин германския АЛБА Берлин с 92:89 (28:25, 24:19, 20:21, 20:24).

Точно зад лидерите Фенербахче, Барселона и Монако се намира тимът на Олимпиакос, където играе българинът Александър Везенков. Гръцкият отбор е с актив 9-5, колкото имат испанските Реал Мадрид и Баскония.

Загубата бе 11-а поредна за гостите от Берлин, които се намират на последното, 18-о място. Баскетболистите на АЛБА изравниха за 89:89 при оставащи 17 секунди, но Ели Окобо с тройка в последната секунда донесе победата за френския състав. Алфа Диало бе най-резултатен за Монако с 20 точки и 4 асистенции, а за германския състав Тим Шнайдер вкара 15 точки и 3 борби.

Сръбският Партизан прекъсна серията си от пет поражения с успех в Белград над шампиона в Евролигата Анадолу Ефес с 82:79 (14:10, 14:27, 25:17, 29:25). Партизан е 15-и в класирането с 5 победи и 9 загуби, а турският отбор заема седмо място с актив 7-7 след второто си поредно поражение.

По 18 точки за успеха на Партизан реализираха Джеймс Нънали, Данте Екзъм и Кевин Пънтър. Нънали добави още 4 борби и 7 асистенции. За Анадолу Ефес Анте Жижич се включи с 20 точки и 9 борби.

В последната среща от 14-ия кръг Виртус Болоня победи израелския Макаби Тел Авив със 78:73 (20:16, 24:25, 13:19, 21:13) като домакин в Италия. След втория си пореден успех Болоня държи 13-ата позиция с 6 победи и 8 загуби, а Макаби остава осми с баланс 7-7.

Милош Теодосич и Даниел Хакет допринесоха с по 15 точки за победата на домакините, а за Макаби Лоренцо Браун завърши с 18 точки, 4 борби и 6 асистенции.