Балкан надви Спартак, Левски среща ЦСКА на четвъртфиналите в НБЛ

"Сините" надвиха Шумен с 86:62 като гост

Левски победи тима на Шумен с 86:62 (29:18, 19:18, 20:17, 18:9) като гост в мач от 33-ия, последен кръг от редовния сезон в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) и завърши на шесто място с 15 успеха и 15 поражения. „Сините“ ще играят срещу третия ЦСКА в първия кръг на плейофите. Шумен, който остана извън топ 8, приключва сезон 2022/2023 на 11-а позиция с 6 успеха и 24 поражения.

Баскетболистите на Левски не допуснаха изненада при гостуването си на Шумен, повеждайки с 48:36 на почивката, а през второто полувреме контролираха играта. Гостите имаха аванс от 68:53 в края на третата част, а най-голямата разлика достигна 24 точки.

Джон Флорвиъс завърши с 20 точки и 9 борби, а Сергей Павлов оформи „дабъл-дабъл“ с 16 точки и 13 борби. За Шумен Георги Кендеров се отчете с 25 точки, 8 борби и 3 асистенции.

Шампионът Балкан се справи със съпротивата на Спартак Плевен и постигна 23-ата си победа от началото на сезона със 78:67 (19:21, 22:19, 17:10, 20:17) като домакин в Ботевград. Втората позиция на Балкан в класирането означава предстояща среща със седмия Берое в четвъртфиналите. Спартак Плевен завърши с актив 16-14 на петата позиция и ще играе с четвъртия Черноморец.

Двата състава изигра оспорвано първо полувреме, завършило с точка аванс за Балкан при 41:40. През вторите 20 минути домакините натрупаха преднина, като преди четвъртата част резултатът бе 58:50.

Христо Захариев направи добър мач за ботевградчани и реализира 18 точки, 5 борби и 5 асистенции, а с 14 точки и 6 борби се включи Мануел Суарес. За плевенчани Седариан Рейнс отбеляза 12 точки и 6 борби.

Тимът на Черноморец записа домакински успех над Ямбол с 87:77 (25:18, 16:26, 31:14, 15:19) и подпечата четвъртата позиция в редовния сезон с актив 19-11. Отборът на Ямбол не успя да стигне до плейофите и приключва сезона на девето място с 9 победи и 21 загуби.

Баскетболистите на Черноморец започнаха уверено и дръпнаха с 25:18, а гостите изиграха по-добра втора част и обърнаха до 44:41 на почивката. Със силна трета част обаче домакините отново поеха водачеството до 72:58 след 30 минути игра и удържаха победата.

Най-резултатен за Черноморец бе Джордан Тъкър с 27 точки и 7 борби, а за Ямбол Трей Сампсън се включи с 18 точки и 10 борби.

Берое постигна 14-а победа от началото на сезона след като надви Черно море Тича със 104:75 (26:18, 32:21, 29:19, 17:17) като домакин в Стара Загора и зае седмото място. За варненци поражението бе 24-о от 30 мача и за тях състезателната година приключи с десета позиция в класирането.

Домакините имаха превъзходство през цялата среща и в един момент поведоха с 41 точки. На почивката авансът на Берое бе 58:39, а преди последният период старозагорци водеха с 87:58.

Най-резултатен за Берое бе Дариъс Хол със 17 точки и 8 борби, а Даниел Пюрифой се отчете с „дабъл-дабъл“ от 16 точки и 11 борби. Иван Спиров се отличи с 22 точки и 7 борби за Черно море Тича.

За Берое предстои участие във Финалната четворка на Балканската лига през идния уикенд.