Люис Хамилтън триумфира на Гран при на Франция (ВИДЕО+СНИМКИ)

Втори завърши Макс Верстапен (Ред Бул), а трети бе Кими Райконен (Ферари) (КЛАСИРАНЕ)

Люис Хамилтън спечели Гран при на Франция.

Пилотът на Мерцедес доминира в надпреварата на пистата Пол Рикар. Втори завърши Макс Верстапен (Ред Бул), а трети бе Кими Райконен (Ферари).

На старта Люис Хамилтън тръгна чисто и поведе. Валтери Ботас и Себастиан Фетел обаче се сбутаха, докато Макс Верстапен излезе втори.

Карлос Сайнц се нареди трети, следван от Даниел Рикиардо, Кевин Магнусен, Шарл Льоклер, Кими Райконен, Ромен Грожан, Серхио Перес, Нико Хюлкенберг. Фетел се прибра в бокса за нов нос и директно сложи гуми софт. Ботас също се добра до пита със спукана задна лява гума.

При инцидент във втората половина на колоната отпаднаха двама от тримата французи на грида – Окон и Гасли. На трасето излезе кола за сигурност. Стюардите пък съобщиха, че разглеждат удара между Фетел и Ботас.

В средата на състезателната дистанция (26 обиколка) Верстапен влезе в бокса, сложи софт и излезе четвърти – пред Фетел, чийто гуми бяха вече на 24 тура. Разследването на Сироткин приключи със същата санкция като на Себастиан – 5 секунди добавено време. За станалото с Грожан нямаше да има по-нататъшни действия.

В 29-ата обиколка Рикиардо бе в бокса за смяна на гуми. Австралиецът също сложи софт и бе пети след връщането си на трасето, зад Фетел. Уикендът за Форс Индия приключи с прибирането на Серхио Перес в бокса с вероятен проблем в задвижващата система.

Грожан отново се оказа разследван – този път за причиняване на инцидент в първата обиколка. Стюардите бяха доста бързи и за пореден път наложиха санкцията от 5 секунди добавено време.

Спиранията в бокса продължиха. Льоклер сложи суперсофт. Хамилтън на свой ред мина през пита в 33-ия тур, механиците монтираха на колата му софт. Англичанинът излезе зад Райконен и пред Верстапен.

В следващата обиколка Кими също бе в бокса, като той взе суперсофт. Рикиардо пък задмина Фетел и редът в колоната се установи: Хамилтън начело, следван от Верстапен, Даниел, Фетел, Райконен. Топ 10 допълваха Ботас, Хюлкенберг, Сайнц, Вандоорн, Магнусен.

В 39-ата обиколка Райконен изпревари Фетел и зае четвъртата позиция. Льоклер опитваше да се върне в топ 10 и задмина Хартли за 11-ото място.

Ботас се забави в бокса, където влезе в 40-ия тур. Там отиде и Фетел в следващата обиколка, като той сложи ултрасофт.

В 47-ата обиколка Райконен атакува Рикиардо за третата позиция и успя да го задмине. Алонсо пак смени гуми, след като по-рано бе изразил искрено недоумение за какво точно кара.

Три тура преди финала Ланс Строл отпадна от състезанието със спукана предна лява гума.

В крайна сметка Хамилтън стигна до победата.

ТОП 10 ПРИ ПИЛОТИТЕ:

КЛАСИРАНЕ ПРИ ОТБОРИТЕ

Леклер очаква по-оспорван сезон във Формула 1

През тази година вече вече се стигна до двама различни победители от Макс Верстапен

Формула 1: Изненадващ победител в Маями (ВИДЕО)