Бойко: Ще построя 5 европейски стадиона в София

Ще изградим нови стадиони на мястото на сегашните "Българска армия", "Герена", "Локомотив", "Славия" и "Академик", изхвърли се премиерът

Бойко: Ще построя 5 европейски стадиона в София

Във вторник вечерта шефовете на софийските футболни клубове отидоха на гости. Гостуваха на министър-председателя Бойко Борисов в Бояна. За срещата се знаеше още миналата седмица, когато собствениците на ЦСКА, Левски, Локомотив и Славия се срещнаха с премиера, за да обсъдят проблемите на футболното развитие и особено драмата със стадионите. Тогава Борисов им каза: "Имам няколко идеи - трябва да се направи това, това и това. Обмислете ги и елате във вторник вечерта да поговорим." Ето защо това не е "тайна" среща, както им се струва на редица текстописци, случайно пребиваващи по страниците на печата. Шефовете на Левски, ЦСКА, Славия и Локомотив отидоха при премиера. Говориха. И сега са много ентусиазирани.

 

- Какво да ти разказвам, братко мой. Това е първият човек в България, не премиер, а човек, които от 25 години насам иска да направи и ще направи нещо за спорта - заяви Николай Гигов. Венци Стефанов не можеше да повярва на късмета си.


- Такова нещо не съм сънувал. Премиерът има такъв размах, такова стратегическо виждане и такава енергия, че ако сега не направим тези неща, за които говорихме, значи сме пълни глупаци и трябва да ни обесят на гредата на вратата.


Опитахме се да научим от Стефанов и Гигов за какво точно са говорили, но те категорично отказаха подробности. Не било коректно. Така е, не е коректно, а тази етика в поведението им е нещо ново и хубаво. Тогава в. "7 дни спорт" помоли премиера Бойко Борисов да разкаже лично за какво са говорили, какви са намеренията и как по-точно ще се реализират.


- Господин премиер, имате втора среща за последните десетина дни с шефовете на софийските футболни клубове. Това показва, че се случва нещо, че се случва интензивно и в него е ангажирана държавата. Какво всъщност става?


- Ами дойдоха ми на гости. Дойдоха в 19.00 ч., тръгнаха си в 20.20. Нищо не съм ги черпил, хубави гости, икономично ми излизат.


- Тези стари лисици, които от гол риза свалят, не са си тръгнали с празни ръце. Какво поискаха от вас, за какво ви омагьосват?


- Няма магии. Ние трябва да престанем да говорим за спорта, да се оплакваме, да искаме и трябва да започнем да правим нещо за него. Какво можем да направим? Не е най-важното да има държавна "грижа" или държавна "помощ" за спорта, защото това не работи. Днес ще им помогнеш, утре ще им помогнеш, но вдругиден няма и всичко ще свърши. Най-важното е да има държавна политика за спорта. Затова аз бях поканил на срещата председателя на Народното събрание г-жа Цецка Цачева и вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков. Така че мога да кажа - на работна среща с футбола се яви държавата България.


- Вероятно сте се концентрирали върху няколко въпроса. Кои?


- Всъщност въпросите са два. Единият е за бъдещото финансиране на спорта. Вторият е за състоянието на стадионите. Сега ще го съобщя за първи път. Ние попитахме Брюксел и получихме тяхното одобрение, имаме така да се каже зелена улица. До октомври ще приемем нов закон за хазарта в интернет. Ще наложим акциз в размер на 16%. От тях 10% ще отиват директно във футбола. Специалистите доказват, че в интернет годишно се правят залагания за минимум 300-350 млн. евро. Може да се окажат и много повече, да даде Бог. Това означава всяка година по 35 млн. евро за футболните клубове. Ами тези пари са повече от сегашните бюджети на всички отбори в България.


- Как предполагате, ще се разпределят тези пари? Това наистина са много пари за държава като вашата и за сиромашия като футбола ни.


- През професионалната футболна лига и на всички отбори.


- И в "Б" група ли?


- И във "В" група, не само в "Б".


- Разбираме, че отборът на "Бистрица" например освен аванта дузпи ще получава и някой лев.


- Каква аванта бе, дузпа си беше, само слепите не я видяха. И какво толкова тази година само една дузпа ни дадоха и аз си я вкарах.


- Да се върнем към парите от хазарта. Имате решението от Брюксел, 10% ще отидат в клубовете. Останалите пари?


- Останалите в държавата, защото това ще си бъде държавен бизнес.


- Това звучи сензационно и ако започне да се случва, ще има страхотен ефект. Но може да стане така - пари има, а няма къде да се играе, защото сега у нас просто няма годни стадиони. Какво ще направите за стадионите?


- Просто ще направим стадиони. Отказах се от идеята да правим един национален стадион - няма да стане така. Ще направим четири или пет стадиона в София. Ще ги направим едновременно и по всички изисквания на УЕФА и ФИФА.


- Господин премиер, вие шегувате ли се? Утре всичко това ще бъде публикувано и хората ще го прочетат.


- Да ви приличам на човек, който се шегува със сериозни неща? Ще изградим нови стадиони на мястото на сегашните "Българска армия", Герена, "Локомотив", "Славия" и "Академик". И на всеки един от тези стадиони ще може да играе и националният отбор, и всеки български или чуждестранен отбор. Ще бъдат европейски стадиони. А сега ще ви обясня как ще го направим. Първо - ще го направим бързо. Второ - ще го направим, без да пипаме и един лев от парите на пенсионерите, на държавните служители или на болниците. Тези хора се нуждаят да им даваме, а не да им вземаме. И ще го направим по такъв начин, че ще разчистим едни пущинаци, които стоят в централните части на София от 25 години и така ще си стоят, ако не предприемем нещо.


- Става крайно интересно. Кои са пущинаците, защото в София ги има доста, и какво ще ги правите?


- Пущинаците са бившите стадиони "Раковски", "Септември" и игрището "Юнак" заедно с прилежащите им територии. Те са публична държавна собственост, предназначена изключително за спорт. Това ще го променим, няма да е "изключително" за спорт. После ще ги продадем. В публичен търг, при явни и открити процедури и т.н. С парите, които ще получим от тези продажби, ще направим тези стадиони, които споменах. А фирмите, които ще купят "Раковски" и останалите обекти, ще направят на тях каквото трябва за един модерен европейски град. Така ще решим два проблема едновременно - за стадионите и за пущинаците.


- Смятате ли, че ще има обществено съгласие за такъв проект?


- Това е много важно, да ви кажа. Искам в следващите дни, в следващите седмици медиите, специалистите да направят публична дискусия, да се чуят всички мнения, да се видят всички варианти и обществото да стигне до съгласие за тези проекти. Няма да позволя този или онзи обект да бъде прилапан от някой на добра сметка за него и на пълна загуба за държавата и спорта. Тези стадиони трябва дори като умрат като стадиони, да родят спорт. Както се казва - от пепелта ще възкръсне нов живот. А те сега са пепел и никога нищо друго няма да бъдат, ако ги държим като "стадиони".


- Как ще оформите проекта нормативно?


- С решение на Министерския съвет. Всички приходи от тези търгове - за ремонт на стадионите. Приемаме постановление на Министерския съвет и това е. Ако искате, ще ви кажа още нещо. Аз съм готов да отида още по-нататък. Готов съм да обсъждам и да тръгна към предаване на стадионите напълно на футболните клубове.


- Те и сега са им дадени на концесия. Ето, правителството реши да даде за 30 години "Българска армия" на ЦСКА.


- Не, не на концесия. Може би трябва да им ги прехвърлим напълно като тяхна собственост.


- Това е държавна помощ, как ще реагират в Брюксел?


- Да, вярно, държавна помощ е и ако не се работи по въпроса, в Брюксел ще скочат и ще ни спрат. Но ако се работи, ако се обясни, че имаме две възможности - да имаме футбол или да нямаме, може да се постигне резултат. Това наистина е за по-нататък, но трябва да го мислим как да стане. Защото това е пътят, друг няма.

ИЗБРАНИ НОВИНИ

Социални връзки